Batternat to dynia świata!


Kto od letnich mieszkańców nie marzy o tym, aby wyhodować coś nowego i super cudownego! A jeśli tak się stanie, to zawsze to zdarzenie dzieje się na poziomie niech małe, ale otwarcie.


Latem 2008 roku moja żona i ja odpoczywaliśmy w Grecji. Idąc przez Saloniki, poszliśmy do sklepu spożywczego, aw dziale warzyw kupiliśmy dwie małe dynie o lekkim kolorze kremowym, podobne do połowy hantli. Domy z dyni są doskonale zachowane, a zimą czas je wypróbować. Ja, jak zwykle, nie miałem czasu, a moja żona usunęła pierwszą próbkę. Oto jej wrażenie: "Yura, kiedy przygotowywałem owsiankę z tej dyni, coś mnie rozproszyło, zapomniałem posolić i dodać cukru, jak zwykle robię przy gotowaniu z naszymi zwykłymi dyniami o dużych owocach. Ale ta owsianka nie potrzebuje soli ani cukru, smakuje bez niej dobrze. Można go jeść bez chleba, a ogólnie jest to najsmaczniejsza dynia, jaką kiedykolwiek jadłem. Jedna taka dynia wystarczy dla nas dwojga na kolację. "

Postanowiłem zbadać historię dyni tej odmiany i zdałem sobie sprawę, że moja żona ma rację. Dynia Waltham Butternut Squash uważana jest za mistrza Ameryki wśród dyń ze względu na walory smakowe. Dynia batternat o nazwie Waltham została wyhodowana w 1960 roku w Massachusetts Agricultural Experimental Station poprzez skrzyżowanie dyń Muscat odmian z dzikimi afrykańskimi "przyjaciółmi". Okazuje się, że batternat jest gatunkiem ultra-dojrzewającym (od pędów do zbioru owoców trwa 85-95 dni), jest szeroko znany i uprawiany w Australii, Afryce, Europie, Azji i Ameryce i jest źródłem pożywienia dla wszystkich pięciu kontynentów. Jak ci się podoba: jedna z najlepszych dyń muscatowych na świecie, o doskonałym, orzechowym smaku, słodka, o gęstym cerze tłustej, pomarańczowej i zdolna przetrwać całą zimę na podłodze w korytarzu, praktycznie nieznanym w Rosji? Pocieszając można powiedzieć, że batternaty pojawiły się w Europie stosunkowo niedawno, a nawet w Wielkiej Brytanii są nadal uważane za nowość, której nie można powiedzieć o Argentynie, gdzie owoce tych dyń eksportowane są na cały świat.
Rośliny dyniowate rosną w potężne i długie spaned. Liczba owoców ważących od 500 g do 1 kg może być dość duża - do 30 dyń z jednej rośliny. Jednak konieczne jest usunięcie owoców w odpowiednim czasie, ponieważ wzrost reszty jest opóźniony w dojrzewaniu nasion w nich. Niedojrzałe zielone dynie dojrzewają później w kanapie na podłodze i uzyskają charakterystyczny beżowy kolor. Nie można strzelać do dojrzewających owoców - jeden dzień w dojrzałości mleka, nie będą w stanie dojrzeć.
Oczywiście, konieczne jest hodowanie dyń w naszych warunkach (mówię o regionie Moskwy) poprzez sadzonki. Nasiona sadzi się w pojemniku w pierwszej dekadzie maja. Do kiełkowania nasion przed pojawieniem się konieczne jest dostarczenie ciepła, trzymajcie garnki w szklarni na ogrzewaniu słonecznym, albo pod lampą, albo obok baterii grzewczej (w zimnej ziemi nasiona wyciska się od wewnątrz). Moczenie nasion nie jest konieczne. W glebie sadzonki są sadzone, gdy zagrożenie mrozem mija całkowicie.
Niektórzy rolnicy, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy, mylą dyniową batternatę z cukinią ze względu na jej mały rozmiar, ale na przekroju nie wygląda jak cukinia. Butternat - dynia z grubą prostą "szyjką" i "żarówką" na końcu, wewnątrz tej "bańki" ma małą pojemność z nasionami. Reszta "ciała" płodu jest wypełniona delikatnym pomarańczowym miąższem. Nawiasem mówiąc, dzięki pomarańczowemu kolorowi dyni batternat - bogatemu źródłu przeciwutleniaczy.

Łatwo zgadnąć, że istnieje niewyobrażalny zestaw przepisów na gotowanie potraw z tej dyni. Ich opis będzie wymagał, być może, osobnej części książki kucharskiej. Na całym świecie batternat "wyskakuje" w przepisach na warzywa, mięso, zboża, dania z makaronu, zupy, tłuczone ziemniaki, sosy. Jest szeroko stosowany do farszu. Z delikatnych owoców budujcie puddingi, ciasta, ciastka, kandyzowane owoce. W końcu jest smażony i gotowany. Na przykład lubię tylko tosty w oleju. Plastry z lekko rumianą skórką dosłownie rozpływają się w ustach.
Przyjaciele, stworzyłem grecką wersję słynnego amerykańskiego batternata dyniowego na moich przedmieściach, co jest dla ciebie tym, czego pragnę. Niewątpliwą zaletą uprawy tej odmiany jest to, że nie jest to perepylyaetsya z wszechobecnymi w Rosji dyniami o dużych owocach i litymi korzeniami, w tym z cukinią i squashiem. Dlatego też, zbierając nasiona z batternata, należy uważać, aby nie spryskiwać wyłącznie odmianami muszkatołowymi, których nie mamy ze sobą wiele wspólnego.