Anzur - bohaterski łuk czy? ..


Kwiecień. Mokra, czarna ziemia, świeża od śniegu, unosi się w gorącym słońcu. Potężne zarazki anzur już dotarły do ciepła i światła, a zaczyna się szybki wzrost.
A po 2-3 tygodniach jego wygląd jest uderzający.


W tym czasie w ogrodzie nadal nie ma zieleni. Wieloletnie łuki (Altai, shnitt, slizun) dopiero zaczęły kiełkować, a anzur wyrzucił już kilka dużych liści. Są ciemnozielone, szerokie, płaskie, o długości do 50-60 cm, krótkie, grube łodygi są odporne na najsilniejsze wiatry. Młode liście anzuru są soczyste, delikatne, z odrobiną aromatu czosnku - pierwsza witaminowa zieleń wczesną wiosną.


Cechy biologiczne


Anzur, czyli łuk górski, to zwyczajna nazwa dzikich cebul - pochodzących z gór Azji Środkowej. Te gatunki cebuli (gigant, aflatun, Suworow, podkradany, wysoki itp.) Są bardzo podobne. Wszystkie są efemerydami, tj. mają bardzo krótki, często wiosenny, wegetatywny okres i długi okres odpoczynku, podobnie jak tulipany i żonkile.
Specyfika rozwoju Anzuru wynika z ich zdolności adaptacyjnych do warunków naturalnych w ich rodzimych górach. W lecie jest tam gorąco i sucho. Najkorzystniejsze warunki na wiosnę, gdy jest wystarczająco dużo wilgoci. Zaczynają rosnąć w najniższej dodatniej temperaturze gleby i powietrza. Muszą się spieszyć, aby 40-50 dni przed nadejściem gorąca, cebulki i nasiona się zestarzały. Od wielu lat uprawiam jedną z odmian anzur - cebulę aflatun. Jego kwitnienie trwa 2 tygodnie (koniec maja - początek czerwca). Solidne szypułki o wysokości do 120 cm utrzymują gęste sferyczne parasole w kolorze jasnofioletowym o średnicy 10 cm, cebula jest doskonałą rośliną miodową.
Pod koniec czerwca korzenie i liście umierają, nasiona dojrzewają, bańka przechodzi w stan głębokiego relatywnego spoczynku. Anzuras są bardzo plastyczne, łatwo przystosowują się do nowych warunków, odporne na mróz, nie są uszkadzane przez szkodniki i choroby. Tylko nie lubię mokradeł i kwaśnych gleb.


Jaka jest wartość anzur?


Ze względu na wysoką zawartość witamin (karotenoidów, witamin C, D, E), soli mineralnych, fitoncydów i innych substancji biologicznie aktywnych, rośliny anzuru są lecznicze. A liście i żarówki są przydatne. Od czasów starożytnych na Wschodzie używano ich w celach leczniczych: aby poprawić wzrok i słuch, wzmocnić żołądek, złagodzić bóle głowy. Dziś ustalono, że dodatek anzur w żywności wzmacnia system odpornościowy, poprawia metabolizm. Anzur jest szczególnie przydatny dla osób starszych. Poprawia pamięć, leczy stare drżenie ręki, impotencję, przeziębienia. Jednak samoleczenie jest niedopuszczalne. Ze względu na wysoką zawartość substancji biologicznie czynnych konieczne jest ścisłe dozowanie, szczególnie w przypadku żarówek.
W świeżej formie żarówki są nieatrakcyjne ze względu na smak rzodkiewki i zapach olejków eterycznych. Dlatego lepiej jest używać ich marynowane po 30-dniowym moczeniu w roztworze soli (50 g na 10 litrów wody) w celu usunięcia saponin steroidowych. Marynować anzur i czosnek.
Liście Anzur są używane w sałatkach, dodatkach, nadzieniach do ciast, kanapkach i twarogu. Można je zamrozić w zamrażarce.
Kwitnące anzury z unoszącymi się w powietrzu purpurowymi kulkami są bardzo dekoracyjne - nadają ogrodom kwiatów trójwymiarowość i pewną kompletność. Są w dobrym kontraście z centrum w kolorze różowym, dają wspaniały efekt w kompozycji z ognistym, czerwonym, wschodnim makiem. W tym samym czasie kwitną stylizowane floksy i nepalska dłoń, nadające się na pierwszy plan.


Jak rozwijać ansur?


Dekoracyjne kokardy rosnące w ogrodzie kwiatowym, nie można kopać przez 2-3 lata. W moim ogrodzie rośnie cebulka, a co roku wykopuję ją na początku - w połowie lipca, kiedy liście całkowicie uschną. Żarówka cebuli aflatun jest duża, składa się z dwóch części pokrytych typowymi suchymi łuskami o szarawobiałym kolorze. Średnia waga żarówki wynosi 200 g. Większe żarówki rosną po usunięciu strzał.
Przez kilka dni suszę cebulki w cieniu pod jabłonią, następnie dzielę na kołki i przechowuję je w siatce pod baldachimem przed lądowaniem. Na początku października posadziłem na głębokości 15-20 cm od wierzchołków cebulek w odległości 40 cm od siebie. Przy przygotowywaniu gleby nakładam popiół - 2 kubki na 1 m2. m.
Cebula dzieci Aflatun nie tworzy się. Każdego roku liczba żarówek podwaja się, tj. rozmnaża się powoli. Oczywiście, jeśli jest to pożądane, może być hodowany z nasion, ale rośliny kwitną tylko przez 4 rok. Nasiona wysiewa się pod zimą w celu naturalnego rozwarstwienia.
Radzę posadzić anzur - piękną roślinę sałatkową, która daje nam zdrowie i piękno w ogrodzie kwiatowym.