Actinidia - godny zastąpienie winogron


Pewnego razu Iwan Vasiczewicz Michurin napisał: "Możemy śmiało powiedzieć, że w przyszłości aktinidia zajmie jedno z pierwszych miejsc wśród roślin sadowniczych w naszym kraju".


Odsetki, na które zasługuje, przynajmniej ze względu na dobrą kondycję w chłodnych warunkach klimatycznych, rośnie normalnie i owocuje na Uralu. Ponadto owoce rośliny są bardzo smaczne, mają wiele przydatnych właściwości. Aktinidia I wychowała się z nasion wysłanych z Chabarowska, corta - Klara Zetkin, Arguta. (Przy namnażaniu nasion actinidia lepiej przystosowuje się do lokalnych warunków). Posiał nasiona jesienią w skrzyni z humusem, piasek na głębokość 0,5 cm, zimą trzymał go w piwnicy. Wiosną umieścił go w półcieniu, przykryty szkłem i przykryty worem. Do jesieni sadzonki rosły do 20-25 cm, nie podejmował ryzyka, odkładał je z powrotem do piwnicy do wiosny, a już zasadził wszystkie sadzonki. Są dobrze ugruntowane, kwitnie aktynia. W piątym roku zebrałem pierwsze małe plony.
Minęło ponad 25 lat, odkąd zacząłem uprawiać tę piękną kulturę owocową. Aktinidia owinęła wszystkie podpórki i wyszła poza nie, rozlewając dwie jabłonie. Powoduje hibernację na podporach, toleruje mrozy nawet do -40 oC, nie ma zamarzania.
Wiosną pojawiają się bardzo małe pąki w pachwinie liści, rozpoczyna się kwitnienie, które trwa około dwóch tygodni. Kilka dni przed kwitnieniem liście stają się różnorodne, końce liści są różowe i białe, szczególnie u osobników męskich. Actinidia - roślina dwupienna. Jego płeć można odróżnić tylko w okresie kwitnienia, w drugiej dekadzie czerwca. Samice kwiatów znajdują się pojedynczo, mężczyźni są zbierane 2-3 na każdy kwiatostan i poluschitok. Jedna roślina męska może zapylać pięć żeńskich roślin.
W celu prawidłowego wzrostu i owocowania aktinidii niezbędne jest niezawodne podparcie: krata o wysokości co najmniej 3 m, na której drut jest rozciągany poziomo i pionowo w taki sposób, że powstają komórki o wymiarach 30x30 cm. Mam liany posadzone w odstępie 2 m. Ułóż je lepiej w wykopie o wymiarach 50 x 50 cm, na dole wylej gruz lub rozbitą cegłę warstwą 10 cm, wypełnij dobrą glebą, obornikiem dzielonym, listowiem, dodając nawozy fosforu i potasu (możesz popiół z drewna). Lepiej wybrać półcień, nie zapominając, że aktynidia rośnie w lesie pod osłoną drzew. Sadzonki należy sadzić wiosną, okrywając szyjkę korzenia o 5 cm, krojąc w 2 pąki, z których wyrastają 2 silne pędy. Pierwsze 2-3 lata na ubezpieczenie lepiej jest usunąć lianę na zimę ze wsporników, układając deski, od góry przykrywając liście. W przyszłości możesz zostawić je na support.
Na wiosnę delikatnie rozluźnię glebę, biorąc pod uwagę fakt, że korzenie liany znajdują się powierzchownie. Ściółkowanie gleby za pomocą próchnicy liściowej. Nakarm Actinidię 3 razy w okresie wegetacji: wczesną wiosną, po kwitnieniu i po zbiorach. Do nawożenia używam nawozów organicznych (rozłożonego obornika i liści) z niewielkim dodatkiem nawozów mineralnych bezchlorowych.
Actinidia jest lianą kochającą wilgoć. Próbuję go często podlewać, ale nie wypełniaj. Uwielbia stałe, umiarkowane nawilżanie gleby, spryskiwanie korony wodą w czasie upałów.
Owoce Actinidii podczas dojrzewania są kwaśno-słodkie, o przyjemnym smaku, ciemnozielone lub lekko żółtawe. Dojrzewanie rozpoczyna się w pierwszych dniach sierpnia i trwa do września.
Najprostszym sposobem na odtworzenie tej kultury są zielone sadzonki. Od 15 czerwca do 15 sierpnia ścinam sadzonki ostrym nożem. Wybieram zielony wzrost w bieżącym roku, do tego czasu pędy są częściowo zdrewniałe. Przecinam środkowe partie winorośli o grubości 5-7 mm, długości 10 cm, z 2-3 liśćmi. Po obcięciu liści w połowie, sadzonki na dzień umieścić w roztworze "Kornevin" lub "Heteroauxin". Posadzam je ukośnie w stronę małego człowieka lub sadzonki - w porzucony obornik i piasek. Sadzonki ja umieszczam zgodnie ze schematem 10x10 cm, pogłębiając o 3 cm, po posadzeniu wody. Pudełko, które umieszczam w półcieniu lub w cieniu, pokryte szkłem (odległość od ziemi do szkła wynosi 20 cm), worki priteniv. Nie zapomnij spryskać i nawilżyć. Sadzonki są zakorzenione po 25-30 dniach. Sygnał jest pojawieniem się pędów wzrostu. Zostawiam pudełko w ogrodzie do wiosny, zasypiam liście lub opuszczam do piwnicy. Na wiosnę sadzonki można sadzić w stałym miejscu.
Innym sposobem reprodukcji jest nakładanie warstw. Wczesną wiosną układam winorośl w wykopie o głębokości 10-15 cm, zasypiam z luźną ziemią, wodą, gdy ziemia wysycha. Jesienią dają korzenie. Następnej wiosny oddzielaję warstwy od krzaka matki, przeszczepiam je do stałego miejsca.
Przez cały czas uprawy chorób i szkodników na actinidia nie było.
Owoce tej cudownej rośliny zawierają do 10% cukru, kwasów organicznych, pektyn, garbników i barwników. Ich wartość jest jednak determinowana nie tyle przez te substancje, co przez witaminę C, której zawartość sięga 1400 mg%, czyli znacznie więcej niż we wszystkich innych owocach i jagodach, z wyjątkiem dogrose. Bardzo przydatne i "surowy dżem" - jagody, natarte cukrem. W takim dżemie witamina C pozostaje prawie całkowicie przez dziewięć miesięcy. Znaczna jego ilość jest przechowywana w suchych jagodach.
Młode sadzonki aktynidii przyciągają koty. Są w stanie całkowicie zniszczyć młode plantacje, gryząc głównie jednoroczne i dwuletnie sadzonki. Sok z aktynidii działa na nich jak waleriana. Aby chronić winorośle, możesz chronić sadzonki za pomocą sieci. Kilka lat później dolna część tułowia ostygnie, a koty przestaną być przerażające.